Драгана Јелачић: Симулација рада органа Европске уније

На иницијативу Немачке, као тренутно председавајуће државе Европском унијом, од 18. до 20. маја 2007. године, у Скупштини Војводине, одржана је до сада највећа симулација Европске уније у региону. Учествовало је 150 средњошколаца из Србије, земаља региона и Немачке. На основу ЕУ-симулације, коју је израдио Истраживачки центар Млади и Европа из Минхена, учесници су били подељени на више земаља (нпр. земље чланице ЕУ, земље кандидати за чланство у ЕУ), на европске институције (нпр. Европски парламент, Савет министара ЕУ, Европска комисија) и групе (нпр. новинари) и постали су њихови представници. На основу једног или више питања (нпр. проширење ЕУ, министри спољних послова ЕУ) симулирали смо процес одлучивања, какав се одиграва у европским институцијама. При томе су нас подржавали српски и немачки такозвани европски јуниортимери (вође игре). Уз то смо и детаљније упознавали став земље или институције/организације коју смо представљали као и уопште институције ЕУ и њихов начин рада.

Атмосфера је била крајње озбиљна. Свечана одела, формалност, као и свечане вечере у друштву високих функционера Европе, учинили су да се на три дана заиста осетимо као прави политичари који у својим рукама држе одређену дозу моћи. У зависности од афинитета и амбиција, неки су се више истакли, док су други цео процес пратили из угла. Сви су били у потпуности посвећени симулацији, већало се од ујутру до увече, било је распарава, несугласица, борби око склапања коалиција, а на светлост дана је избила и наша способност беседништва, односно убеђивања других у сопствене ставове. Атмосфера је била поприлично загрејана у све три институције које су заседале током симулације (Европски парламент, Европска комисија и Савет ЕУ), чак је дошло и до неких непредвиђених ситуација (као рецимо разматрање Парламента да распусти Комисију због једног инцидента са члановима Савета).

Ово искуство нам је свима допринело да схватимо како то изгледа бити европски посланик и да ли је то оно што желимо у будућности. Некима је оно учврстило жељу за бављењем политиком, други су јасно истакли да их то у ствари нимало не интересује, а било је и равнодушних. Све се завршило неком врстом лутрије, јер је на свечаној церемонији затварања извучено 6 "срећних добитника" који ће о трошку немачке владе отпутовати у Брисел. Неки су овај потез сматрали некоректним, јер је првобитна одлука била да иде шест најбољих, а уместо њих отишло је 6 најсрећнијих. Ипак, (и) то је политика.

Организатори:

  • Институт за односе са иностранством, Штутгарт, Петер Крацер, Лена Мај
  • Влада АП Војводине, Нови Сад, Душанка Манић, Нела Јелић,
  • Скупштина АП Војводине, Нови Сад, Чила Гимпел Кантор, Лидиа Ковљенић
  • ОЕБС, Београд, Ханелоре Валије, Аксел Јенике, Снежана Вукша
  • Немачка Амбасада, Београд, Арне Хартиг
  • Истраживачки центар Млади и Европа, др Штефан Рапенглик, Ева Фелдман
  • Центар за политичко образовање Покрајине Баден-Виртемберг, Волфганг Бергер
  • Јуниортимер, Илкер Видинлиоглу
  • Културна фондација подунавских Шваба Покрајине Баден-Виртемберг, Ојген Крист

Драгана Јелачић,
стара полазница Семинара, Сремски Карловци